Supermarket:

po – ne 8:00 – 21:00

 

Obchody:

po - ne 9:00 - 20:00

 

Restaurace:

 

leden – duben

ne - čt 11:00 – 21:00
pá - so 11:00 – 23:00

 

květen – prosinec

ne – čt 11:00 – 22:00

pá – so 11:00 – 23:00

Centrum Pivovar Děčín

 

Sofijská 2/3, Děčín VI-Letná
405 02 Děčín

 

+420 777 623 031
info@centrumpivovar.cz

 

Mapa

Jak se k nám dostanete

Zastávka MHD Pivovar

 

Jízdní řády DPMD

Zákazníkům je zdarma

k dispozici 395 ven­kovních

parkovacích míst na střeše obchodního centra.

Příjezdová komunikace je z kruhového objezdu

ulic Ruská, Sofijská a přímý vjezd z ulice Slovanská.

Buďte s námi v kontaktu a sledujte naše stránky na Facebooku.

módní rádce

Jak vychovat šťastnou bytost

29.05.2019

Každý ještě před tím, než se mu narodí to vlastní dítko, naprosto přesně ví, jak by se mělo vychovávat. U druhých lehce vidíme, co dělají špatně a taky víme, jak by to měli dělat. Až se nám ale narodí to naše dítko, tak zjistíme, že je vše úplně jinak.


Tak, jak se mění doba, mění se i způsob výchovy. To, co nám dělali rodiče, tak přesně to nechceme provádět těm našim my sami. Za nás se praktikovalo pravidlo cukr a bič. I když v některých případech bylo biče více než cukru v domnění, že si rodiče budují u dětí autoritu. Podle mnoha studií to ale nakonec vypadá tak, že takhle vychovávané děti se místo poslušnosti spíše staví na zadní, což není zrovna ku prospěch zdravého sebevědomí. Právě tyhle děti mají problémy s autoritami a sebeovládáním. V dítěti se podněcuje agrese a taky se utvrzuje v tom, že jen díky fackám dosáhne svého.

 

Demokracie i ve výchově. To je trend, který zavedli rodiče nespokojení se svou přísnou výchovou. Touha být se svým potomkem kamarád je krásné. Jenže někteří rodiče to vzali doslova a benevolentní přístup, kdy dítě nemá žádné hranice, dítě taky nic nenaučí. Malé dítě neví, co je pro něj dobré a netuší jaké potřeby mohou mít druzí. Vidí pouze své potřeby a nerespektují žádnou autoritu. A věkem se tyhle problémy jen stupňují.

 

Tak a teď co je správně?

Neexistuje žádná kuchařka, podle které si „uvaříte“ to dokonale dítě. Na čem se ale všichni shodnou je to, že dítě potřebuje lásku od prvního okamžiku. Musí vědět, že jste tam pro něj a tím bude mít pocit jistoty, kterou dítě potřebuje. Nesmí to být ale pouze opičí láska bez pravidel a hranic. Nejen dítěti, ale i nám dodržování pravidel a určení hranic usnadní spoustu starostí v budoucnu.


Pokud malé dítě brečí a chce si s Vámi hrát, přitom vy potřebujete vařit a máte napilno, přizvěte si malého pomocníka k sobě na pomoc. Dítě pak lépe pozná, co to vše obnáší. Když mu řeknete „za chvíli jsem u tebe“, nic mu to neřekne, absolutně netuší, co je to chvilka. Když mu ale řeknete, že musíte např. něco umýt a ať se k Vám přidá, nejen že bude rádo, že není odstrčeno a taky že může být co platné. Náležité poděkování a pochvala to je to, po čem každé dítě touží. Věřte, že zapojení dětí do práce v kuchyni a domácnosti v budoucnu usnadní komunikaci s potomky. Každopádně musíte dát dítěti i možnost volby a do ničeho moc nenutit. Pokud Vám dítě oznámí, že nebude s Vámi obědvat, musí vědět, že další jídlo bude například až za 3 hodiny. Samo se rozhodne, co chce. Pokud ale za hodinu dorazí, že má hlad, měli byste tu dobu 3h intervalu dodržet. Nebojte, neumře hlady, navíc ho to naučí dodržovat pravidla a rozhodovat se za sebe a přijmout za své rozhodnutí odpovědnost. Příště si už rozmyslí, zda bude trucovat či nikoliv.Děti se musí cítit bezpečně a v bezpečí se cítí v prostředí, které má jasně vymezené hranice. Nemyslím jen místem, ale i tím co smí a nesmí, taky tam, kde starší a zkušenější naslouchá a zároveň učí mladšího a nezkušeného a zároveň malý človíček respektuje názor a zkušenost svých rodičů a dospělých a naopak my respektujeme je. Přestaňme svým dětem dělat manažery. Chápu, že vše umíme vyřešit rychleji a elegantněji než naši potomci, ale naše přílišná angažovanost rozhodně dětem žádné štěstí do života nepřinese. Právě naopak. Dítě si takto nemusí vyvinout pocit vlastní identity. Bereme jim víru v to, že dokážou nemožné. Ustavičné zametání cestiček či hlazení průšvihů jim vštěpujeme bezmocnost, pocit nedokonalosti, která je může vést k úzkostem, která mi přijde v dnešní době u dětí příliš vysoká.

Nechme je ať si vychutnají své úspěchy, ale taky ať se poučí ze svých průšvihů. Mozek je sval a čím více ho používáme, tím více se rozvíjí. Naučme své děti nehroutit se nad tím, když se něco nepovede. To neznamená neúspěch, znamená to příležitost k zamyšlení, jak to příště udělat, aby byl výsledek lepší. Naučte je pravdomluvnosti a taky to, že se ke svým průšvihům musí postavit čelem. Neznamená to, že je v tom necháme, že nebudeme jevit zájem o to jim pomoci. Znamená to, že se naučí odpovědnosti za sebe a taky uvědomění si, jací by v budoucnu chtěli být. Neúspěch neznamená že se mají přestat snažit, neúspěch by měl znamenat motivaci k dosažení svého cíle. A tak se nezlobte na své děti a buďte jim oporou, ne manažerem jejich životů. Nechraňme své děti zbytečně před pocitem nepohodlí, třeba v podobě špatné známky. Neběžte hned do školy orodovat za lepší hodnocení. Naučíte ho tak přijmout odpovědnost za to, že se nedostatečně připravilo a v případě, že se cítí ukřivděno, mělo by si to s učitelem vyříkat samo. Jen učitel a dítě ví, jak to bylo.Všichni si přejeme, aby z našich dětí nebyli v dospělosti sebestřední jedinci. A jediná cesta je, že svým dětem občas řekneme „ne“ na kterém trváme a nepolevíme ani když si to bude vynucovat hysterickým projevem. V životě se občas stává, že nedostaneme to, co chceme a čím dříve to potomek pochopí, tím rychleji se s tím vyrovná a tím spíše se naučí radovat z maličkostí a jiných krásných věcí, které si svým přičiněním obstará. Jen takhle z něj nebude rozmazlené dítě, které se dožaduje peněz a pozornosti. Takové dítě si pak neváží ani vztahů s rodinou, ani svých budoucích partnerských vztahů. Bude hledat štěstí v materiálních předmětech a nikoli z radosti z vlastního bytí, či radosti z krásného vztahu s druhými.

Milujme své děti tak, aby i ony milovaly nás protože jsme, ne proto, co pro ně jsme ochotni udělat, utratit, zařídit…

Mějte se krásně

Vaše Fraise

Zdroj foto.: soukr. archiv Fraise, Pinterest